شتاب جت - ارائه دهنده خدمات دستگاه های چاپ بنر و فلتبد
اولین تولید کننده فلتبدهای صنعتی در ایران
                                                        
درباره وبلاگ

نماینده رسمی
شرکت های بین المللی
MYJET
Zhongye
iECHO

فروش دستگاه های چاپ بنر صنعتی

خدمات انواع دستگاه های بنر و فلتبد

خرید و فروش دستگاه های
نو و دست دوم چاپ بنر

آپگرید دستگاه های فرسوده و قدیمی

طراحی و ساخت دستگاه های فلتبد
(چاپ بر روی سطوح تخت)
در ابعاد مختلف

فروش دستگاه های برش سریع دیجیتالی

0912-851-9654
0919-251-1376
مدیر وبلاگ : سید فاضل شالچی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
همه چیز درباره چاه ارت

یکی از موارد مهم در عملکرد صحیح دستگاه های چاپ، اتصال دستگاه به زمین (چاه ارت) می باشد.
در این بخش جهت آشنایی شما با چاه ارت، مطلبی را با عنوان نحوه اجرای چاه ارت (برگرفته از سایت های تخصصی برق و ساختمان) آورده ایم. هرچند حفر چاه ارت جهت یک دستگاه چاپ بنر، میتواند ساده تر از این هم اجرا شود.

اجرای چاه ارت به زبان ساده

ابتدا چاهی به قطر ۹۰ سانتی متر و عمق ۴-۶ متر ترجیحا درون باغچه حفر میکنیم.
اندازه چاه به نوع خاک و مکان محل اجرا بستگی دارد اما قانونا باید به حدی کنده شود که به نم طبیعی خاک برسیم در تهران در مناطق جنوبی با توجه به نوع خاک و پست تر بودن محل ۴ متر کافی است اما در مناطق شمالی تهران با توجه به ارتفاع محل و ماسه ای بودن خاک تا ۶ متر توصیه میشود.

تهیه صفحه و سیم
سیم ارت از درون چاه تا شینه ارت تابلوی کنتور و یا تابلوی تست باکس باید بدون قطع شدن امتداد یابد پس ما باید عمق چاه و طول مسیر بین چاه و تابلو کنتور یا جعبه تست باکس را محاسبه میکنیم.
اندازه دیگر طول تست باکس یا جعبه کنتور تا داخل چاهک آسانسور است.
اندازه دیگر طول تست باکس تا نزدیکترین قسمت فلزی ساختمان است.
جعبه تست باکس جعبه تقسیم فلزی معمولی است با ابعاد حداقل ۳۰*۳۰ سانتیمتر که یک یا چند عدد شینه مسی درون آن نصب میشود و سیم ارت اصلی و ارت آسانسور و سیم های همبندی به آن وارد میشوند تا بعدا بتوان برای تست ادواری هر قسمت از آن استفاده کرد.
س از یادداشت متراژهای ذکر شده در بالا به بازار فروشندگان لوازم ارت میرویم در تهران خیابان لاله زار با تعدادی از خوشنامان این صنف روبرو میشوید.
صفحه مسی ۵۰*۵۰*۵ سفارش دهید.
متراژ چاه ارت تا تابلو را سیم نمره ۳۵ انتخاب کنید به همراه کابلشو نمره ۳۵
متراژ تابلو تا چاه آسانسور را سیم نمره ۲۵ انتخاب کنید به همراه ۲ عدد کابلشو نمره ۲۵
متراژ تابلو تا قسمت فلزی ساختمان را سیم نمره ۲۵ انتخاب کرده و به همراه یک عدد کابلشو ۲۵ و یک عدد بست میله به کابل مسی ۲۵ سفارش دهید.
۴۰۰ کیلو گرم مواد کاهنده مقاومت خاک و یا بنتونیت سفارش دهید.
حال صفحه و سیم ۳۵ را به فروشنده داده و از او بخواهید برایتان جوش کدولد بدهد.

س از تهیه ملزومات نوبت اجرای چاه ارت میرسد.

ابتدا حدودا ۵۰ لیتر آب در کف چاه بریزید تا تمام کف چاه نمدار شود حدودا یکساعت صبر کنید و سپس ۱۰ سانت کف چاه را با خاک نرم و سرند شده بپوشانید.

صفحه و سیم را بطور عمود در مرکز چاه قرار دهید اما تا کف چاه ۱۰ تا ۲۰ سانت فاصله داشته باشد.

۴۰۰ کیلو مواد کاهنده را با  ۵۰۰ لیتر آب ابتدا بصورت دوغآب درآورده و درون چاه بریزید ترجیحا همانند دوغاب سنگ و کاشی کاری

از سرازیر کردن آب درون چاه و اضافه کردن مواد خشک به آن جدا خودداری نمائید یکدست بودن دوغاب کمک بسزایی در بدست آوردن اهم مناسب میکند.

دوغاب شما باید حداقل تا بالای صفحه مسی را بپوشاند اما توصیه بنده این است که حداقل تا ۱۰ سانت بالاتر از صفحه را نیز با دوغاب پر کنید برای این منظور شما به ۴۶۰ کیلو مواد کاهنده احتیاج دارید.

چند ساعت حدودا ۳-۴ ساعت صبر کنید در این زمان مخصوصا از اضافه کردن خاک به داخل چاه جدا خودداری نمائیید (گاها دیده شده با فروکش کردن آب سطح مواد پائین میرود و همکاران مبادرت به اضافه نمودن خاک به مواد میکنند ) ۱۰ سانت اضافه مواد بالاتر از صفحه جهت همین فروکش کردن مواد، پیش بینی شده بود.

پس از چند ساعت سطح مواد شما باید به حدی سفت شود که اگر سنگ کوچکی را به درون چاه انداختید به داخل مواد فرو نرود آنگاه یک لوله پلیکا ۸ یا ۱۰ را به طور قائم و درست بر روی مواد و صفحه مسی قرار دهید. و چاه را با خاک سرند شده و خاک رس پر کنید داخل لوله را از سنگریزه های خاک سرند شده پر کنید تا عمل نفوذ آب به داخل چاه با سهولت انجام شود.

اگر چاه در باغچه قرار دارد به کارفرما گوشزد کنید سطح لوله باید همسطح خاک باغچه باشد تا آب به سهولت به چاه نفوذ داشته باشد و اگر در مکانی است که قرار است پوشیده شود باید دریچه ای بر روی لوله همانند دریچه فاضلاب قرار گیرد و نباید روی لوله پوشانده شود.

 

حال انتهای سیم خارج شده از چاه را حداقل ۲۰ سانت زیر خاک کرده و بدون این که به قسمت فلزی ساختمان اتصال پیدا کند به شینه ارت تابلو و یا تست باکس توسط کابلشو محکم کنید دلیل عدم اتصال سیم اصلی ارت  به قسمت های فلزی ساختمان امکان آزمایش صحیح چاه ارت در آینده میباشد که اگر از ابتدا همبندی ارت و قسمت فلزی برقرار باشد نمیتوان بطور دقیق میزان مقاومت چاه را آزمایش کرد.

کابلشو ارت حتما باید توسط آچار مخصوص پرس شود و از کوبیدن توسط چکش و یا لای گیره قرار دادن آن خوددداری شود

سیم ارت آسانسور را توسط سیم ۲۵ و کابلشو ۲۵ به شینه ارت اتصال دهید و تا چاهک آسانسور ببرید طول سیم باید طوری باشد که تا انتهای چاهک معمولا ۱۸۰ سانتیمتر از کف آخرین توقف ادامه داشته باشد تا عمل اتصال آن به شاسی آسانسور براحتی انجام شود (این سیم اگر در بین راه به قسمتهای فلزی ساختمان هم اتصال داشت ایرادی ندارد)

سومین مرحله اتصال مستقیم (همبندی) قسمتهای فلزی ساختمان به شینه ارت میباشد ابتدا یک سر کابل را به میلگردی که به قسمت فلزی ساختمان یا فونداسیون اتصال دارد توسط بست میله به کابل وصل کنید قطر میلگرد باید مطابق با بست خریداری شده تان باشد شرایط ایده آل جوش سیم به میلگرد است اما میتوان از چند بست استفاده کرد.


بست میله به کابل در موارد اتصال سیستم ارت میله ای کاربرد دارد اما در اینجا ما برای همبندی قسمتهای فلزی ساختمان به سیستم ارت از آن استفاده میکنیم

خب کار به اتمام رسید حال حدود ۱۰ روز تا ۲ هفته صبر کنید و سپس نسبت به آزمایش مقاومت چاه ارتتان اقدام کنید.


نحوه اجرای چاه ارت
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic